Myjki ciśnieniowe są nieocenionym narzędziem do czyszczenia i jak wiele innych rzeczy, po ich użyciu będziesz się zastanawiać, jak sobie bez nich poradziłeś. Ale czym jest myjka ciśnieniowa?

Zasadniczo składa się z pompy, węża wysokociśnieniowego i lancy czyszczącej z wyłącznikiem spustowym. Woda jest przepuszczana przez maszynę i poddawana ciśnieniu przez pompę, a następnie wyrzucana przez wąż z dyszy na końcu lancy.

Na pierwszy rzut oka dość prosta maszyna, ale wybór odpowiedniej myjki ciśnieniowej to już inna sprawa.

Na przykład, czy potrzebujesz myjki ciśnieniowej z gorącą lub zimną wodą. W większości sytuacji odpowiednia jest wersja na zimną wodę, ale myjka na gorącą wodę z wbudowaną wężownicą do grzania wody łatwiej usunie uporczywe zabrudzenia (wystarczy pomyśleć o zmywaniu – gorąca woda jest o wiele skuteczniejsza).

Aby uzyskać jeszcze większą moc czyszczenia, myjka z gorącą wodą może mieć funkcję wytwarzania pary, co jest osiągane przez zawór zmniejszający przepływ wody do bojlera, powodując powstawanie pary podczas opuszczania lancy. Para jest przydatna do czyszczenia bardzo uporczywych osadów, a także do zabijania bakterii.
Słowniczek dotyczący myjek ciśnieniowych
Poniżej wymieniono kilka wyjaśnień rodzajów terminologii stosowanej przez producentów i ich znaczenia dla potencjalnego nabywcy.

Ciśnienie robocze i przepływ wody

Ciśnienie, jakie pompa wywiera na wodę opuszczającą dyszę, oraz ilość wody na minutę lub godzinę, jaką dostarcza maszyna.

Wydajność myjki ciśnieniowej zależy od:

Ciśnienie robocze, które jest zwykle mierzone w barach.
Przepływ wody, który można wyrazić w litrach lub galonach na minutę lub godzinę) oraz przepływ wody.

Samo ciśnienie nie jest wskaźnikiem skutecznego czyszczenia, ponieważ objętość wody odgrywa ważną rolę. Na przykład, wysokie ciśnienie stosowane z małą ilością wody wytworzy silny, ale wąski strumień wody, który może być idealny do czyszczenia małych obszarów z osadzonym brudem, ale nie tak skuteczny do czyszczenia większych obszarów z dużą ilością zanieczyszczeń do usunięcia. W takiej sytuacji myjka ciśnieniowa z większą objętością wody czyści skuteczniej.

Powszechnym błędem jest postrzeganie myjki o wysokim ciśnieniu jako lepszej opcji. Myjkę ciśnieniową należy wybrać na podstawie tego, co ma czyścić, a nie tylko na podstawie jej wartości ciśnienia.

Maksymalna temperatura wlotu (° C) czyli maksymalna temperatura wody wpływającej do maszyny.

Podczas gdy użycie zimnej wody pod ciśnieniem jest wystarczające do większości prac związanych z czyszczeniem, gorąca woda zapewnia dodatkową moc czyszczenia uporczywych zabrudzeń, takich jak tłuszcz i brud. Niektóre myjki z zimną wodą mogą być używane z gorącą wodą, być może dostarczaną przez oddzielną grzałkę, aby zwiększyć moc czyszczenia. Maksymalna temperatura na wlocie wskazuje poziom gorącej wody, jaki może przyjąć maszyna.

W myjce ciśnieniowej z gorącą wodą projektowa temperatura na wlocie nie powinna być przekraczana, ponieważ może to mieć wpływ na uszczelki w maszynie wewnętrznej
Rozmiar silnika

Rozmiar silnika, który napędza pompę w celu wytworzenia ciśnienia wody.

Wielkość silnika jest zwykle wyrażona w kW dla myjki elektrycznej i HP dla wersji napędzanej silnikiem. Silnik musi być odpowiednio zwymiarowany, aby pasował do pompy, aby zapewnić optymalną wydajność. W tańszych maszynach pompa może być mniejsza niż idealny rozmiar, co oznacza, że musi pracować ciężej, aby wytworzyć wymagany przepływ i ciśnienie, a w konsekwencji nie będzie działać tak długo.

W maszynach przemysłowych normalne jest używanie wolniej obracającego się silnika z większą pompą, co oznacza, że można go używać przez dłuższy czas bez przegrzewania.
Pojemność zbiornika detergentu (l/h)

                              Zadzwoń i zamów 504 494 833

Zintegrowany zbiornik detergentu podaje roztwór czyszczący bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię.

Czasami woda, nawet pod ciśnieniem, nie zapewnia wystarczającej mocy czyszczącej. Niektóre maszyny mają funkcję dodawania detergentu, aby uzyskać dodatkową moc czyszczenia uporczywych pozostałości, a większy zbiornik wymaga rzadszego uzupełniania.
Wymiary maszyny (cm)

Fizyczny rozmiar maszyny.

Myjki ciśnieniowe mogą być większe, niż mogłoby się wydawać. Należy wziąć pod uwagę przechowywanie i możliwość przenoszenia, a także manewrowość w zależności od miejsca użytkowania pralki.

 

Myjki ciśnieniowe z grzaniem wody i bez grzania. od 150 do 250 Bar.


Waga (kg)

Fizyczna waga maszyny.

Jeśli trzeba ją przetransportować, waga pralki jest istotnym czynnikiem. Pamiętaj, że wersje z ciepłą wodą będą cięższe.


Moc

Elektryczny, diesel lub benzyna

Myjki ciśnieniowe mogą być zasilane na różne sposoby i każda ma swoje zalety. Energia elektryczna jest najczęstszym źródłem, przy czym mniejsze silniki wykorzystują jednofazowe zasilanie 240 V z konwencjonalnego gniazda wtykowego, a większe maszyny komercyjne wykorzystują 3-fazowe zasilanie 420 V.

Jeśli potrzebne jest niezależne źródło zasilania, które nie jest ograniczane przez zasilanie elektryczne, odpowiedzią jest model z silnikiem Diesla lub benzyną. Ten typ myjki ciśnieniowej może mieć większą moc niż maszyny elektryczne i jest idealny do prac poza miejscem pracy. Maszyny te są często montowane w stalowej ramie z rurek, co zapewnia solidność.

Pojemność i zużycie paliwa do zasilania palnika dla myjek z grzaniem wody Karcher HDS.

Większość myjek ciśnieniowych z gorącą wodą ma bojler, który jest zwykle ogrzewany palnikiem naftowym. Pojemność i zużycie zbiornika paliwa pokazują, jak długo maszyna może pracować przed ponownym napełnieniem. W maszynach zasilanych olejem napędowym zbiornik paliwa zwykle zasila pompę i palnik.

Myjki ciśnieniowe na gorącą wodę są również dostępne z zasobnikami wody ogrzewanymi elektrycznie, które oferują ograniczone temperatury. Maszyny te są zwykle używane tam, gdzie używanie nafty nie wchodzi w grę.

Podejmowanie decyzji o nacisku na zakup lub wynajem jest skomplikowane. Ta zależność między przepływem wody a ciśnieniem jest ważna w zależności od rodzaju przeprowadzanego czyszczenia. Czytanie specyfikacji technicznej pralki jest w porządku, ale czy pompa jest dobrej jakości? Czy wąż ma odpowiednią ocenę dla maszyny i czy jest wystarczająco długi dla Twoich potrzeb?

Aby zmniejszyć niepewność, należy ustalić, jak długo pralka będzie używana w każdym tygodniu i jak ciężko będzie pracować. Posiadanie pralki pracującej cały czas na pełnym obrocie nie poprawi jej żywotności. Ważne jest również, aby pomyśleć o rodzaju wymaganego czyszczenia, czy brud jest przyklejony? Czy chcesz wyczyścić duże powierzchnie podłóg lub mniejsze elementy wyposażenia. Potrzebujesz wersji na ciepłą lub zimną wodę?

Jednym z rozwiązań może być wynajęcie myjki ciśnieniowej przed zakupem i zapytanie eksperta firmy w tej dziedzinie, co poleca. Nie zapomnij uwzględnić w kosztach wszelkich czynności serwisowych, które mogą być wymagane w celu zapewnienia optymalnej wydajności pralki.


Aby uzyskać pomoc i porady dotyczące myjek ciśnieniowych, zadzwoń do nas, chętnie pomożemy.